Våldsamt i sopkonflikten i Malmö

Detta inlägg post publicerades ursprungligen på denna sida this site ;

Nyheter från, SverigesradioHuvudskyddsombud : ”Vi accepterar inte våld mot våra medlemmar”

(3:00 min)
Sopbilar och sopåkare.

I Stockholm strejkar renhållningsarbetarna. Foto: Jonas Ekströmer/TT

I Stockholm strejkar renhållningsarbetarna på sophämtningsföretaget Reno Norden och även i Malmö är det spänt mellan företaget här och de anställda. En arbetsledare på företaget ska i dag ha tagit stryptag på ett skyddsombud.

Polisen bekräftar att man upprättat en anmälan om ringa misshandel, men vet inte vilka arbetsroller de två har.

Kim Jensen, som är huvudskyddsombud på Reno Norden, blev uppringd av skyddsombudet tidigare i dag.

– Han hade blivit strypt av biträdande avdelningschef. Jag sa till honom att ringa polisen, och så ringde jag facket. Chefen hade varit och filmat dem när de fikat i stan, och då blev han struptagen runt halsen och mår väldigt dåligt av det här.

– Vi har ju en konflikt med företaget eftersom vi skyddsombud påpekat att företaget inte följer regler och förordningar. Folk jobbar långa dagar, från halv sju på morgonen till klockan åtta-nio-tio på kvällen, och det har vi dokumenterat. Företaget tycker att vi hotar dem när vi går till Arbetsmiljöverket.

 – Vi ser det som allvarlig, vi accepterar inte våld mot våra medlemmar, säger Kim Jensen.

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

P4s lokala kanaler fyller 40 år – allt om firandet

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *